Sac Büküm


Gelişen teknolojiyle birlikte imalatın her aşamasında farklı yenilikler ortaya çıkmıştır. Günümüzde sac büküm hizmetlerinde de geleneksel yöntemlerden uzaklaşılıp daha çok modern yöntemler kullanılıyor. Üretim sürecinde kaliteden ödün vermeden maliyetleri düşürmek ve daha iyisini üretmek, hemen her firmanın ana amaçlarından birisi konumundadır.

Sac büküm hizmeti, çeşitli hammaddelerden üretilmiş olan sacın farklı tekniklerle istenilen duruma getirilmesi için bükülmesi işlemine verilen isimdir. Metaller, müşteri talepleri doğrultusuna uygun açılarda bükülerek kullanıma hazır hale getirilir. Sac büküm işlemlerinde tüm bu sürecin profesyonel bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir.

EVO Metal olarak geleneksel yöntemlerin dışında modern yöntemlerle son teknoloji cihaz ve makineleri kullanarak sac büküm hizmeti veriyoruz. Endüstriyel alanda ihtiyaç duyduğunuz tüm sac kesim ve büküm işlemi için profesyonel kadromuzla uygun çözümler üretmek adına hizmetinizdeyiz. 


Sac Büküm Hizmetleri


Sac büküm hizmetleri, makinelerin kullanılmasıyla gerçekleştirilir. Hizmet çeşitliliği, ihtiyaçlara göre farklılaştırılmıştır. Endüstriyel alanda firmalar, birçok amaçla bükülmüş sac ihtiyacı duymaktadır. Sacların projeye uygun bir şekilde bükülmesi, oldukça önemlidir. Bu nedenle sac büküm hizmetlerinin doğru ve tasarıma uygun bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir.

Sac büküm hizmetlerinde saclar, ilk olarak çeşitli işlemlerden geçirilerek düz bir hale getirilir. Daha sonra ihtiyaca yönelik olarak kullanılacak şekilde bükme işlemi gerçekleştirilir. Bükme işleminin uygun açılarda gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. 

İşlem, tamamen makineler yardımıyla gerçekleştirildiği için hata payı en az düzeydedir. Makinelerin doğru bir şekilde ayarlanmasıyla seri üretim gerçekleştirilir ve kusursuz üretim sağlanır. Abkant büküm hizmetlerinde kalite, dayanıklılık, kusursuz tasarım ve üretim gibi faktörler için EVO Metal’i tercih edebilirsiniz. 


Sac Bükme Nedir?


Endüstriyel alanda çeşitli amaçlar için kullanılan sacların, özel makinelerle teknik bir biçimde bükülmesi işlemine sac bükme adı verilmektedir. Sac bükme işlemlerinde önemli olan birkaç nokta bulunmaktadır. İlk olarak bükülecek malzemenin özellikleri iyi bir şekilde bilinmeli ve buna uygun bir işlem gerçekleştirilmelidir. Sonraki aşamalarda tasarım özellikleri dikkate alınarak uygun açı ve özelliklerde büküm işlemi gerçekleştirilmelidir. 

Sac bükme; sanayinin birçok alanında kullanılan bir yöntemdir. Sac bükme makinası ile yapılan işlemler, hata riski en az düzeyde gerçekleştirilir. Sac büküm tablosuna uygun olarak ölçüler ve diğer özellikler belirlenebileceği gibi bu unsurlar, müşteri tarafından projelerine göre de belirlenebilmektedir.

Sac büküm firmaları arasında yer alan EVO Metal, aynı zamanda ürünün üretimi için gereken tolerans hesaplamalarını yapma hizmeti de vermektedir. Buna bağlı olarak sac büküm toleransları ve özellikle k faktörü hesaplama oldukça önemlidir. Tasarım ve ön hazırlık anlamındaki bu sürecin, profesyonel kişiler tarafından yönetilmesi gerekmektedir. 

Sac büküm nedir sorusuna verilen yanıtta olduğu gibi büküm işleminin titizlikle yürütülmesi, başarılı sonuç alınmasını sağlayacaktır. Sac büküm radius değerlerinin de mutlaka projeye uygun bir şekilde belirlenmesi önerilir. 


Sac Büküm Hizmetinin Avantajları 


Sac büküm hizmetlerinin birçok avantajı bulunmaktadır. Özellikle müşterilerin esnek davranabilmesi, istenilen ölçülerde üretimin gerçekleştirilebilmesi, avantaj anlamında ön plana çıkan unsurlar arasındadır. 

Sac büküm hizmetinde şu gibi avantajlar bulunmaktadır;

 • Sac büküm hizmetlerinde tüm süreç, müşteri talepleri doğrultusunda yürütülür. Buna göre proje üstlenicisi firmanın dilediği gibi üretim yaptırabilme gibi bir seçeneği bulunmaktadır.
 • Sac büküm hizmetleri, profesyonel makinelerle sıfır hata ile gerçekleştirilir. Özellikle tasarlanan ve belirlenen ölçülere uygun üretim için sac büküm hizmetlerinden faydalanılabilir.
 • Sac büküm, sac malzemesinin kesilmeden istenilen şekle girmesini sağlar. Buna bağlı olarak malzemenin kesilmesinin doğuracağı dezavantajların hiçbirisini içermez. Bu da kendi içerisinde avantaj sağlar.
 • Projelerde kullanılacak saclar, bazen bükülme işlemini gerektirir. Bu gibi durumlarda sac büküm teknikleriyle başarılı işlemler gerçekleştirilebilir. 


Sac Büküm Çeşitleri


Sac bükme çeşitleri, gerçekleştirdiği işlemlere göre farklı türlere ayrılır. Piyasada silindir büküm yapan makineler oldukça popüler olsa da farklı çeşitler de bulunmaktadır. Sac bükme hizmetlerinde aşağıdaki büküm teknikleri kullanılabilir;

 • Silindir Büküm
 • Profil Büküm
 • Konik Büküm
 • Lama Büküm
 • Boru Büküm


Silindir sac büküm makineleri, bükme işlemlerinin özellikli bir şekilde yapılmasını sağlar. Diğer makineler de malzeme çeşitlerine göre farklı özellikleri içerisinde barındırmaktadır. 


Sac Büküm Hizmetinde Neler Yapılır?


Sac büküm hizmeti belirli bir sürece tâbidir. İlk olarak ön hazırlık aşaması tamamlanır. Sonrasında bükme aşaması ve son olarak müşteriye teslimat aşaması başlatılır. Tüm süreç içerisinde profesyonel bir yönetim sağlanmalıdır.

Sac büküm hizmetlerinde aşağıdaki işlemler yapılır;

 • Sac bükümü için belirlenen sacların ön hazırlı süreci tamamlanır. Bu aşamada bükümün daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmesi için birtakım işlemler yapılmaktadır. 
 • Sonraki aşamada saclar, uygun makinelere yerleştirilerek bükme işlemi yapılır. Burada makine çeşitlerine göre farklı uygulamalar söz konusu olabilir. Dolayısıyla kalifiye eleman ihtiyacının en yoğun olduğu aşamayı ifade eder.
 • Son aşamada istenen şekle getirilmiş metal saclar, müşteriye teslim aşaması için belirli işlemlerden geçer. Seri üretim bu şekilde devam ettirilir. 

 

Sac Büküm Kullanım Alanları


Sac büküm hizmetlerinde bükülen sacların kullanım alanı geniştir. Genel olarak endüstride tercih edilse de bu ürünler, günlük yaşamın hemen her alanında karşımıza çıkar. Bu nedenle birçok sektör firmaları tarafından tercih edilmektedir.

Seri üretim imkanı sağladığı için müşterilere tedarik anlamında büyük bir avantaj sağlar. İhtiyaç duyulan ölçülerde üretim yapıldığı için de kullanım alanı oldukça geniştir. Sac büküm hizmetine aşağıdaki sektörlerde ihtiyaç duyulmaktadır;

 • Otomotiv Sanayi
 • Endüstriyel Çözümler
 • İnşaat Sektörü
 • Mimarlık
 • Metal Sektörü
 • Metal İmalatı Yapan Firmalar
 • Ağır Sanayi Sektörü vb.


Alanlarda ihtiyaç duyulur. Sac büküm hizmetlerinde profesyonellik oldukça önemlidir. Yılların verdiği deneyime ve uzman kadrosuna dayanarak EVO Metal, sac büküm hizmetlerinde profesyonelliğe adım atmanızı sağlayacaktır. Boru lazer kesim çalışmalrınız için bize ulaşabilirsiniz.